Palóc kultúra, népviselet, szokások, hagyományok

 

 

 

 

Palóc Világtalálkozó 2020.júl.31-aug.2

 

 

A nemzeti összetartozás évében, 2020-ban a felvidéki Ipolyszécsényke ad otthont a Palóc Világtalálkozónak

 

 

 

2013 óta minden évben más-más helyszínen rendezik meg a palócok nagy seregszemléjét. Az idei évben a 777 éves Ipolyszécsényke várja a világ palócságát július 31-e és augusztus 2-a között.

A háromnapos rendezvény a palócság kultúrájának színes palettáját hivatott bemutatni, a népművészet, a képzőművészet, a fotózás, a hagyományápolás és a kézművesség jegyében.

A nagyszabású rendezvény főszervezője a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya, de a megszervezéshez csatlakozik a község önkormányzata és a Tar Lőrinc Baráti Kör Kh. Egyesület is

 

 

Korábbi világtalálkozók:

I. Palóc Világtalálkozó
Bátonyterenye, 2013. augusztus 2-4

II. Palóc Világtalálkozó
Gyöngyös, 2014. augusztus 8-10

III. Palóc Világtalálkozó
Bátonyterenye, 2015. augusztus 7-9

IV. Palóc világtalálkozó
Bátonyterenye, 2016. augusztus 5-7

(2017-ben elmaradt a Palóc Világtalálkozó, helyette egy konferenciát tartotak a palócságról Balassagyarmaton.)

V. Palóc Világtalálkozó
Cserháthaláp, 2018. augusztus 3-5

VI. Palóc Világtalálkozó
Bárna, 2019. augusztus 2-4

 

 

 

Palóc (felvidéki) gasztronómia:

Juhtúrós (brindzás) galuska szalonnával (sztrapacska)

1. változat (előfőzött krumpliból):

Hozzávalók (4 személyre):

• 50 dkg burgonya
• 20 dkg liszt
• 1 db tojás
• 20 dkg szalonna (kolozsvári)
• 20 dkg brindza (juhtúró)
• 1 evőkanál sertészsír
• 2 dl tejföl

Burgonyát megmossuk, héjában feltesszük főni, amikor félig megfőtt, kiszedjük, leöblítés nélkül hagyjuk kihűlni. Megtisztítjuk, lereszeljük, majd a liszttel, tojással összedolgozzuk.

Közben a szalonnát összekockázzuk és egy nagyobb serpenyőben kiolvasztjuk szép pirosra. A visszamaradt tepertőt kiszedjük, félretesszük. A zsírba belemorzsoljuk a brindzát és a tejföllel együtt melegítjük, olvasztjuk. A tésztát egy edénybe, forrásban lévő vízbe beleszaggatjuk és pár percig főzzük, egy tésztaszedővel a galuskákat kiszedjük lecsepegtetjük egy két percig, majd a serpenyőbe helyezzük. Összerázzuk, átforgatjuk, pár percre pihentetjük.

Egy mélyebb tányérban, tálban tepertővel tálaljuk. Jó étvégyat!

 

2. változat (nyers krumpliból):

Hozzávalók (4 személyre):

• 50 dkg burgonya
• 25 dkg liszt
• 1 db tojás
• 20 dkg szalonna (kolozsvári)
• 20 dkg brindza (juhtúró)
• 1 evőkanál sertészsír
• 2 dl tejföl
• só, fokhagyma izlés szerint

Lereszeljük a burgonyát egy kis lyukú reszelőn, majd alaposan kinyomkodjuk a levét. Hozzáadjuk a tojást, sót, lisztet, vizet, és a nokedlitésztánál valamivel keményebb tésztát készítünk. A liszttel állítsuk be a massza keménységét. Egy nagy fazékban, amiben egyszerre meg tudjuk főzni az összes sztrapacskát, vizet forralunk. Mikor forr, beleszaggatjuk egy nokedliszaggatóval a masszát, és pár percig főzzük. Egész pontosan addig kell főznünk, míg kóstoláskor azt érezzük, hogy a burgonya megfőtt a galuskákban. Ha megfőtt, leszűrjük, de nem mossuk át!

Felcsíkozzuk a szalonnát, majd egy serpenyőben a kevés sertészsíron megpirítjuk a szalonnát. A szalonnacsíkokat, ha megpirultak, a zsír nagyobb részével kiszedjük a serpenyőből egy tálba. A serpenyőben hagyott zsírra rácsipkedjük a juhtúrót - figyeljünk, hogy ne legyen nagy hőfokon a serpenyő, csak közepesen, mert megéghet a túró! Egy fakanállal kevergetve elkeverjük a zsírral. Hozzákeverjük az áttört fokhagymát, az enyhén sózott tejfölt, és közepes hőfokon összerottyantjuk. A juhtúrós-tejfölös keverékbe beleforgatjuk a galuskákat, összemelegítjük vele.

A szalonnacsíkokkal díszítve, tejföllel csurgatva tálaljuk, a szalonnacsíkok alatt lévő zsírt a sztrapacskára csurgatjuk. Jó étvégyat!

 

 

További kedvelt és hagyományos palóc ételeket, recepteket itt talál.

Írjon nekünk, ha a portállal vagy az oldallal kapcsolatban mondanivalója van:

 

Az oldalon szereplő információk, képek, publikációk és adatbázisok szerzői jogvédelem alatt állnak. © | Javasolt minimális képernyő-felbontás: 1024 x 768